Dumni z Przodków. 1945-2025. 80. rocznica wysiedleń z Kresów.

Dumni z Przodków.

1945-2025. 80. rocznica wysiedleń z Kresów.

Projekt naukowo-badawczy mający na celu zachowanie i popularyzację dziejów wysiedlonych Kresowian na ziemie zachodnie.

Zespół badawczy Archiwum Kresowego – działu Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze, pod kierunkiem ks. dr hab. Roberta R. Kufla, ma na celu sporządzenie wykazów pierwszych osadników (1945-1950) z informacją, skąd przybyli, zebrania skanów fotografii i dokumentów, wspomnień Kresowian i ich potomków. Ze zgromadzonego materiału powstanie seria recenzowanych naukowych i popularnonaukowych książek o tematyce kresowej.

Powołanie zespołu naukowo-badawczego i jego prace mają też na celu zmianę podejścia urzędników, którzy odmawiają dostępu do materiałów źródłowych pasjonatom Kresów, prowadzącym poszukiwania. Opisanie rodzin pierwszych polskich ekspatriantów – mieszkańców obecnych ziem zachodnich jest fundamentem historii regionalnej oraz podstawą dziedzictwa kulturowego i narodowego wysiedlonych. Służy dobru publicznemu. Sporządzenie szczegółowych list osadników jest ich uhonorowaniem.

Zapraszamy do współpracy.

Zespół naukowo-badawczy pod auspicjami Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.

Nadzór naukowy i merytoryczny: ks. dr hab. Robert R. Kufel – dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.

Bogusław Mykietów – Archiwum Kresowe – koordynator: tel. 669453066, e-mail: aka@mykietow.pl

Anna Dereszowska, Chrzanów,

Jerzy Dubiel, Janczewo,

Krzysztof Janiga, Legnica,

Lidia Opaczewska, Piła,

Renata Orzech, Jarosław,

Magdalena Pochrząszcz, Poznań,

Magdalena Rzeczycka-Więckowska, Janczewo,

Mieczysława Skarżyńska, Wrocław,

Małgorzata Stelmaszczyk, Opole,

Henryk Stojanowski, Pyrzany,

dr Małgorzata Śliwka, Kraków,

Anna Weryszko, Żagań,

Beata Woźniak, Mieszkowice,

Renata Wysoczańska, Mościce,

Andrzej Wysoczański, Mościce,

Danuta Zielińska, Gorzów Wlkp.

Publikacje w przygotowaniu:

• ZAGINIONY ODNALEZIONY ODNOWIONY. Z Podlipiec do Pyrzan. Chusta św. Weroniki – nieznany obraz Mariana Słoneckiego – tytuł roboczy (A. Dereszowska z zespołem) ,
  • Przygraniczni. Historia rodziny Makarów. Smołowa – Włodzimierz Wołyński – Witnica. (M. Pochrząszcz)
  • Mieszkańcy wsi Bogdanówka koło Zborowa w zapisach Status animarum parafii łacińskiej (K. Janiga) ,
  • Mieszkańcy wsi Podlipce w powiecie złoczowskim w świetle zapisów archiwalnych (A. Czekinda, B. Mykietów, L. Opaczewska),
  • Kozaki – Pyrzany 1613-1945-2025. Kalendarium historyczne (B. Mykietów, L. Opaczewska, D. Zielińska),
  • Opowieść o dwóch ziemiach mieszkańców Pyrzan, Z. Czarnuch (nowe, poprawione i uzupełnione wydanie publikacji z 1991 r.).,
  • Hnilcze – zielona wioska na tarnopolszczyźnie (B. Woźniak) .
  • Metrykalia w zasobie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze (ks. R.R. Kufel, B. Mykietów) – tu wykazy ocalonych z pożogi wojennej ksiąg metrykalnych z Kresów. UKAŻE SIĘ OK. 20.09.2024 R.
  • Kresowe opowieści. Złoczów i okolice w rodzinnych wspomnieniach (tytuł roboczy) (R. Orzech).